Gorzkie Żale przybywajcie

Data

06.03.2016 r.

pietaZa nami już 3 nabożeństwa Gorzkich żali, przed nami jeszcze kolejne 3. Niech każdy zada sobie pytanie czy w tegorocznym Wielkim Poście był uczestnikiem choć jednego z nich?
Gorzkie żale to nabożeństwo, w trakcie, którego uświadamiamy sobie, iż Chrystus dla każdego z nas stał się ubogim człowiekiem, aby umożliwić nam otwarcie serc na miłość Boga.
Gorzkie żale to drugie obok drogi krzyżowej nabożeństwo wielkopostne, które umożliwia rozważanie wartości i rangi tego szczególnego 40-dniowego czasu w ciągu roku. To czas gdy mamy okazję wzbudzić w sobie żal, lament i skruchę nad męką Chrystusa, który w ten sposób pragnie dotrzeć do każdej ludzkiej duszy. W ten sposób Pan Jezus oferuje każdemu z nas szansę by towarzyszyć mu w jego zbawczej misji.
Spędzenie na pustyni 40 dni przez Pana Jezusa pomogło mu przygotować się do wypełnienia misji powierzonej mu przez Boga. Przed wyjściem na pustynię nie czynił przygotowań, nie pakował walizki, ani plecaka, nie przygotowywał zapasów jedzenia, nie zabierał tez ze sobą żadnych towarzyszy, ani niczego co pozwoliło by mu przyspieszyć lub umilić ten pobyt. Jedynym jego towarzyszem była ufność i wiara w to, że Bóg Ojciec nie opuści go w tej wędrówce. Możemy jednak samodzielnie zgłosić się na ochotnika, który towarzyszył będzie Chrystusowi na pustyni, poprzez nasze uczestnictwo w Gorzkich Żalach.
Niech każda chwila spędzona na nabożeństwie Gorzkich Żali, a więc zarówno modlitwa jak i wsłuchanie się w treść kazania pasyjnego będzie Twoją chwilą samotności z Chrystusem na pustyni i pozwoli na zgłębienie tajemnicy jego śmierci oraz na kontemplację i rozmowę z Matką Bożą Bolesną.
Spraw by modlitwa i uczestnictwo w nabożeństwach Wielkopostnych nie były tylko powierzchownym obowiązkiem lecz otworzyło Cię na możliwość duchowej przemiany, którą właśnie w tej chwili oferuje Ci Chrystus.