Ogłoszenia parafialne 19 czerwca 2022 r.

Data

19.06.2022 r.

  1. Komunikat ks. Biskupa: Drodzy Diecezjanie! Św. Augustyn wyznawał: „Wierzę, aby rozumieć i rozumiem, aby głębiej wierzyć”. Te słowa wielkiego Doktora Kościoła, przytaczane przez Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 158) – zdają się streszczać istotę misji każdej katolickiej uczelni. Jest ona przestrzenią, w której wzajemnie przenikają się wiara i rozum, a beneficjentem tej błogosławionej styczności jest człowiek, i cały rozwój chrześcijańskiej kultury. Od wielu lat misję tę owocnie realizuje również Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia, o której możemy z dumą i radością powiedzieć, iż jest nasza – diecezjalna – szeroko otwiera swe podwoje zapraszając na pięcioletnie studia magisterskie z teologii, a także, co jest tegoroczną edukacyjną nowością, na dwuletnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne. Studia pięcioletnie dedykowane są osobom świeckim i zakonnym; służą one nie tylko pogłębieniu wiedzy i wiary, ale też przygotowują do nauczania religii w przedszkolu, w szkole podstawowej i średniej. Dwuletnie Studia Teologiczno-Katechetyczne adresowane są do nauczycieli. Ich ukończenie daje stosowne kompetencje wymagane do nauczania religii. W praktyce otwiera to nauczycielom możliwość pracy katechetycznej, co jest niewątpliwym walorem tych studiów, a zarazem poszerzeniem możliwości dydaktyczno-wychowawczych. Rekrutacja na studia magisterskie i podyplomowe trwa od 1 czerwca br. Gorąco zachęcam do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej naszej Uczelni. Składam również serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie zaangażowanie na rzecz naszego Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie. Uczelnia gwarantuje solidną katolicką formację intelektualną, a zarazem – co warto podkreślić – niestrudzenie promuje nauczanie św. Jana Pawła II. Papież Polak uczył w encyklice Fides et ratio: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek – poznając Go i miłując – mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”. To papieskie przesłanie pozostaje niezmiennym drogowskazem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie. Wszystkim Diecezjanom udzielam błogosławieństwa na trud odkrywania i poznawania Bożej prawdy oraz budowania w jej świetle własnego życia.

† Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

  1. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach czerwcowych w kościele parafialnym po Mszy Świętej o 17.30 a w Sanktuarium po Mszy Świętej o 18.30.
  2. W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała. Na Mszy św. o 17.30 będzie błogosławieństwo dzieci oraz wianków.
  3. W tym tygodniu dzieci i młodzież zakończą rok szkolny i katechetyczny. Z tej okazji zapraszamy do naszego kościoła parafialnego na Mszę Świętą dziękczynną w czwartek na godz. 8.30 uczniów Szkoły Podstawowej z ul. Błotnej, a w piątek na godz. 8.00 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Pozostałe szkoły w terminach ustalonych z katechetami. Przy tej okazji zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiadamy codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą.
  4. W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, w piątek Uroczystość NSPJ, a w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
  5. Dziękujemy przygotowującym ołtarze, dekoracje oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia uroczystości Bożego Ciała. Dziękujemy także za ofiary składane na utrzymanie naszej parafii oraz tym, którzy pracowali przy naszych kościołach. Wszystkich, którzy duchowo i materialnie wspierają naszą parafię obejmujemy modlitwą w każdą sobotę o 18.30 podczas nabożeństwa szkaplerznego połączonego z Eucharystią w sanktuarium na Burku. Serdecznie zapraszamy.
  6. Dziś przeżywamy Diecezjalne Święto Rodziny. Wszystkie rodziny naszej parafii polećmy wstawiennictwu Matki Bożej Szkaplerznej. Pod Twoją obronę