Droga Krzyżowa

12.02.2016 r.

krzyzWarto zapamiętać!
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu:
• w Sanktuarium o godz. 9:00
• w Kościele Parafialnym o godz. 17:00 i 19:30

A jak ja wykorzystam mój cenny czas Wielkiego Postu?

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu rozpoczyna Środa Popielcowa, która w tym roku przypada na dzień 10 lutego. Jak do każdego ważnego wydarzenia w naszym życiu, tak i do Świąt Wielkanocnych należy się odpowiednio przygotować i mam tutaj na myśli nie tylko przedświąteczne porządki, mycie okien, czy wielkanocne wypieki lecz przygotowanie duchowe, które pozwoli nam na godne spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
Takim przygotowaniem w okresie Wielkiego Postu mogą być np. codzienna lektura Pisma Świętego czy wstrzemięźliwość od słodyczy. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na Nabożeństwa Wielkopostne: Gorzkie Żale oraz Drogę Krzyżową. Dziś bliżej przyjrzyjmy się Drodze Krzyżowej, która rozpoczyna się już w najbliższy piątek 12 lutego.
W tym roku po raz pierwszy w kościele parafialnym Droga Krzyżowa będzie odprawiana w każdy piątek nie tylko o godzinie o godzinie 17.00, ale także o godzinie 19.30 z udziałem młodzieży oraz z myślą o tych, którzy kończą pracę później. Warto by każdy z nas zajęty na co dzień szkołą, pacą i innymi obowiązkami dnia codziennego skorzystał z możliwości uczestnictwa w tym Nabożeństwie.
Jako osoba młoda, której codzienne zajęcia mogą nieco przysłonić istotę Wielkiego Postu, z pewnością skorzystam z możliwości uczestnictwa w Drodze Krzyżowej. Bo czym jest Droga krzyżowa? To symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa od chwili skazania na śmierć aż do jego ukrzyżowania i złożenia do grobu, które pomoże każdemu z nas podjąć drogę krzyżową naszego własnego życia i na ufne podążanie za Chrystusem.
Niech słowo „droga” zinterpretowane w poniższy sposób lub indywidualnie przez każdego z nas pozwoli nam odpowiedzieć na te oraz inne pytania, które warto zadać sobie w okresie Wielkiego Postu. Czy podejmę w tym roku wysiłek uczestnictwa w Drodze Krzyżowej ? Czy zrobię to z własnej woli i chęci godnego przeżycia Wielkiego Postu? Czy będę jak Weronika i otrę twarz Chrystusa z cierpienia ?

D jak dusza, która potrzebuje wewnętrznego oczyszczenia by połączyć się z Chrystusem
R jak regularne uczestnictwo w nabożeństwach wielkopostnych, które na nowo pozwolą odkryć tajemnicę Zmartwychwstania.
O jak Odkupiciel, który pochylony pod ciężarem krzyża wyciąga rękę do każdego z nas
G jak godny przeżycia Świąt Wielkanocnych
A jak asceza czyli ograniczenie przyjemności np. poprzez drobne postanowienia wielkopostne

Niech ta droga będzie nie tylko moją drogą do spotkania Zmartwychwstałego Chrystusa, ale i drogą każdego z nas, który swoim uczestnictwem w Nabożeństwach Wielkopostnych przykłada rękę do dzieła zbawienia.