Kandydaci do Sakramentu Bierzmowania

09.03.2016 r.

duchswSakrament Bierzmowania udzielany będzie przez ks. bpa Wiesława Lechowicza w Tarnowskiej Katedrze 17 marca 2016 r. (czwartek) o godz. 18:00.
W ramach przygotowywania się do przyjęcia sakramentu zapraszamy w piątek 11 marca 2016 r. do udziału w Drodze Krzyżowej w Kościele Parafialnym o godz. 19:30. Na to spotkanie prosimy przynieść:

• metrykę chrztu św. (kandydaci ochrzczeni poza naszą parafią, jeśli jeszcze nie przekazano), wybrane IMIĘ świętego lub błogosławionego Patrona oraz świadka sakramentu bierzmowania jakich sobie wybrałeś,
  • Wydrukowany i podpisany tekst ponowienia ślubowania abstynenckiego:

ŚLUBOWANIE ABSTYNENCKIE
    Jezu, który wspierasz mnie mocą Ducha Świętego i posyłasz, abym w dzisiejszym świecie głosił Ciebie swoim życiem i budował Królestwo Twoje, przyjmij moje odnowione przyrzeczenie złożone w dniu pierwszej Komunii świętej.
    Zobowiązuję się na nowo, przynajmniej do 18 roku życia, nie używać żadnych napojów alkoholowych, nie palić papierosów oraz nie używać narkotyków przez całe życie. Wiem, że moja trzeźwość konieczna jest dla mnie, dla mojej rodziny i mojej Ojczyzny.
    Duchu Święty, spraw, abym dochował moich zobowiązań i był apostołem trzeźwości.
    Niepokalana Matko Boga, Królowo Polski, Matko Boska Szkaplerzna, wyproś mi u Synu Twego łaskę wierności moim przyrzeczeniom. Amen.

• Prosimy zaznajomić się z poniższym tekstem (jeden fragment proszę utrwalić w pamięci)
    W czasie Mszy świętej, po Ewangelii ks. Proboszcz parafii katedralnej przedstawi Biskupowi kandydatów do bierzmowania. Wszyscy w tym czasie stoją.
    Proboszcz: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży.
    Biskup: Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?
    Proboszcz: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.
    Biskup: Droga Młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

(TEGO TEKSTU NAUCZ SIĘ NA PAMIĘĆ!)

Kandydaci: PRAGNIEMY, ABY DUCH ŚWIĘTY, KTÓREGO OTRZYMAMY, UMOCNIŁ NAS DO MĘŻNEGO WYZNAWANIA WIARY I DO POSTĘPOWANIA WEDŁUG JEJ ZASAD. AMEN.

Po przedstawieniu kandydatów Biskup wygłasza kazanie wyjaśniające znaczenia sakramentu. Kończy je w tych lub podobnych słowach:
Biskup: A teraz, zanim otrzymacie Ducha Świętego, wspomnijcie na wiarę którą wyznaliście na chrzcie świętym albo którą wasi rodzice i chrzestni wyznali razem z Kościołem w dniu waszego chrztu.
Następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Biskup zadaje pytania kandydatom do bierzmowania, mówiąc:
Biskup: Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?
Kandydaci: WYRZEKAM SIĘ!
Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Kandydaci: WIERZĘ!
Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Kandydaci: WIERZĘ!
Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?
Kandydaci: WIERZĘ!
Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
Kandydaci: WIERZĘ!
Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Wszyscy: AMEN.
Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych Biskup (wraz z kapłanami) stoi zwrócony do ludu i mówi:
Biskup: Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.
Wszyscy przez chwilę modlą się w milczeniu. Biskup (i kapłani) wyciągają ręce nad kandydatami. Sam zaś Biskup mówi:
Biskup: Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: AMEN.
Po tej modlitwie następuje namaszczenie Krzyżmem Świętym. Kandydaci do bierzmowania podchodzą do Biskupa (sposób ustalony zostanie na spotkaniu-próbie w Katedrze). Świadek bierzmowania kładzie prawą rękę na ramieniu kandydata. Kandydat podchodząc do Biskupa, kapłanowi stojącemu obok niego podaje kartę bierzmowania. Biskup zwilża wielki palec prawej ręki krzyżmem i kreśli nim znak krzyża na czole kandydata mówiąc:
Biskup: N (tu Biskup wypowiada twoje nowe imię), PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO.
Bierzmowany: AMEN.
Biskup: Pokój z tobą.
Bierzmowany: I Z DUCHEM TWOIM.
Po przyjęciu Sakramentu Bierzmowany oraz świadek wracają do ławki.

Prosimy zaplanować czas na kolejne spotkania (14-17 marca 2016r.):

• w poniedziałek w Kościele Parafialnym na Mszy św. o godz. 17:30;
  • wtorek w Tarnowskiej Katedrze o godz. 18:00;
  • w środę w Kościele Parafialnym na Mszy św. o godz. 17:30;
  • w czwartek o godz. 18:00 Uroczystość przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.